Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail’in soykırımla yargılanmasına ilişkin ilk açıklama: Hoş karşılıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail hakkındaki kararını değerlendirdi. Erdoğan, “Uluslararası Adalet Divanı’nda Gazze“Türkiye’de yaşanan insanlık dışı saldırılara ilişkin alınan tedbirleri değerli buluyorum ve memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında Uluslararası Adalet Divanı (UAD), “İsrail Devleti, Gazze “Gazze’deki askeri operasyonlarını derhal durdurmalı” talebine ilişkin ise İsrail’in Gazze halkına yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili her türlü eylemden kaçınması ve soykırımı önlemek için her türlü tedbiri alması gerektiğine karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, UAD’nin kararına ilişkin açıklama yaptı.

“UAD’nin ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyorum”

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevine devam ederek, “Soykırım Sözleşmesi’ne taraf ülkeler açısından bağlayıcı olan bu kararın, İsrail’in kadın, çocuk ve yaşlılara yönelik saldırılarının son bulmasına vesile olmasını umuyoruz. Türkiye olarak bu kararlılığın yeniden tesis edilmesini umuyoruz. Ateşkes sağlanmalı ve kalıcı barışa giden yol sağlanmalıdır.” “Tüm gücümüzle çalışmaya ve Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

NE OLDU?

Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında UAD, “İsrail Devleti derhal durmalıdır” talebiyle İsrail’in Gazze halkına yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili her türlü eylemden kaçınması ve soykırımı önlemek için her türlü tedbiri alması gerektiğine hükmetti. Gazze’deki askeri operasyonları”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu