Haber

Mersin’de Yaralanan Deniz Kaplumbağaları Tedavisinin Ardından Denize Bırakıldı

Mersin’de yaralanan iki deniz kaplumbağası, tedavilerinin ardından mavi su ile buluşturuldu.

Yaklaşık 3 ay önce sahilde yaralı olarak görülen “caretta caretta” tipi iribaş deniz kaplumbağası ve “chelonia mydas” tipi yeşil deniz kaplumbağası, ekipler tarafından Deniz Kaplumbağası Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi’ne götürüldü.

Burada tedavileri ve bakımları tamamlanan kaplumbağalar, markaları takıldıktan sonra Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinlikte denize bırakıldı.

Vali Ali Hamza Pehlivan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Mersin’in deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapan illerden biri olduğunu söyledi.

Kaplumbağaların yaklaşık 65 yaşında olduğunun tahmin edildiğini belirten Pehlivan, şöyle devam etti:

“İlimizde deniz kaplumbağalarını kurtarma ve kurtarma merkezimiz var. Çeşitli nedenlerle yaralanan ve bir şekilde zarar gören kaplumbağalar bu merkeze getiriliyor. Tedavilerinin ardından tekrar denize bırakılıyor. 47 kaplumbağa ise tedavi altına alındı. tedavilerinin ardından denize bırakıldı.”

Pehlivan, görevli ekiplerin sahildeki yumurtlama alanlarında da incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Fazilili Valisi Aydın Tetikoğlu’nun da katıldığı programa, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ömer Arslan ve Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu